کانال پیش ساخته و گریتینگ

به طور حتم در پروژه در حال ساخت شما، یکی از موارد زیر طراحی شده و شما نیاز به کانال های پیش ساخته برای هدایت آب های سطحی پروژه خواهید داشت. کانالهای پیش ساخته ( گاتر ) نیکول فرانسه و هاراتون آلمان چنانچه در عکس زیر می بینید ، زیباترین، آسان ترین و ارزان ترین راه حل را ارائه می نماید. 


جهت جمع آوری آب باران در پروژه های مختلف می توان از کانال های پیش ساخته هدایت آب استفاده نمود. به عنوان مثال در بام ، تراس یا روف گاردن ساختمان ها، به جای استفاده از کف شور، از این کانال ها استفاده می شود. کانال های پیش ساخته  نسبت به سیستم نقطه ای هدایت آب دارای مزایای بسیاری است.

۱- مقاومت وزنی گریتینگ : قبل از هر چیز باید بدانیم در فضایی که می خواهیم از گریتینگ استفاده نماییم آیا عبور ترافیکی داریم یا نه؟ یعنی آیا از روی گریتینگ ها اتومبیل یا لیفت تراک عبور می کند یا خیر؟ در صورتی که پاسخ این سوال مثبت است ، باید بدانیم نوع وسایل نقلیه ای که در آینده و در مرحله بهره برداری از روی گریتینگ عبور می کنند چه خواهد بود و وزن این وسایل چقدر است؟
گریتینگها بر اساس استاندارد en1433 اروپا در کلاس های مختلف مقاومت وزنی طبقه بندی می شوند.
کلاس A15 : یک و نیم تن به ازای هر محور خودرو
کلاس B125 : دوازده و نیم تن به ازای هر محور خودرو
کلاس C250 : بیست و پنج تن به ازای هر محور خودرو و …
۲ – مقاومت گریتینگ در برابر مواد شیمیایی : باید بدانیم در فضای مورد نظر ما چه موادی ممکن است روی کف جاری باشد؟ آیا خورندگی شدید است یا خیر. معمولاً در مواردی که خورندگی شدید باشد به جای گریتینگ های گالوانیزه یا چدنی از سری پی وی سی ، پلی آمید ( کامپوزیتی ) ، استینلس استیل یا پلی پروپیلن استفاده می کنیم. قیمت گریتینگ های مقاوم در برابر خورندگی با گریتینگ های گالوانیزه معمولی اختلاف زیادی دارد. پس برای یک فضا مثل موتورخانه که خورندگی شدید نیست نیازی به استفاده از گریتینگ های گران قیمت نداریم.
۳ – مقاومت گریتینگ در شرایط سخت جوی و محیطی : سری یو پی وی سی گریتینگ ها در شرایط سخت جوی و محیطی، و چرخه گرما و سرما ، همچنین اشعه ی ماورای بنفش خورشید بسیار مقاوم هستند. قیمت سری یو پی وی سی نیز به نسبت بالاتر است. اما در محیط های داخلی به غیر از سردخانه ها می توان از تمامی مدل ها استفاده نمود.
۴ – ظاهر گریتینگ : در موارد بسیاری رنگ ، شکل ظاهری چشمه های گریتینگ و جنس آن در معماری یک فضا تاثیر گذار بوده و از کانال آب به عنوان یک المان معماری در کف ( جدا کننده فضاها و … ) استفاده می شود. قیمت گریتینگ های استینلس استیل با توجه به شیک بودن و لوکس بودن طراحی آنها به نسبت سایر مدل ها بالاتر است. سری یو پی وی سی هم رنگ های متنوع و طراحی جالبی دارند.
۵ – ابعاد گریتینگ : هر چه عرض گریتینگ بیشتر باشد قیمت آن بالاتر است. میزان دبی آب ، سطح آبگیر ، فاصله ی خروجی ها ، میزان بارش و … عوملی هستند که در نرم افزار تعیین ابعاد گریتینگ تاثیر گذار بوده و تعیین می کنند که حداقل ابعاد کانال آب چقدر باید باشد. کارشناسان ما می توانند محاسبات مورد نظر را برای پروژه شما انجام دهند!
۶ – قیمت گریتینگ : بعد از در نظر گرفتن تمامی موارد بالا به عنوان آخرین عامل تعیین کننده قیمت را می بایست بررسی کنیم. باید بدانیم برای گریتینگ چه عمر مفیدی مد نظر است. کیفیت گریتینگ عاملی است که مستقیماً روی قیمت آن تاثیر گذار است. اگر برای تمام طول عمر ساختمان نیاز به گریتینگ داریم قطعاً باید از گریتینگ های با کیفیت خوب و مقاوم استفاده نماییم.

           
 

 
 

 

 

         

 
 

 

/ 0 نظر / 59 بازدید